HISTORIE ZALOŽENÍ SDH STARÉ ZUBŘÍ

Píše se rok 1955, je 13. únor a začala přípravná schůze založení sboru. Účastníky této schůze byli: Bambuch Miroslav, Bargl Jindřich, Béna Rudolf, Holiš Antonín, Holčák Josef, Křesala Alois, Mizera Štěpán, Pavlíček Josef, Španihel Miroslav, Ulrych František.

Jako hosté se zúčastnili bratři z okresní výboru a bratři z Nového Zubří. Tato schůze se konala v hostinci u Ludvíka Zemana za účasti 40 osob. Byly vyplněny přihlášky a další zakládací dokumenty. Osm členů přešlo z Nového Zubří. Tím byl položen základ našeho sboru.

17. 2. 1955 byla svolána další schůze, na které byl ustaven a zvolen první výbor.Výbor pracoval v tomto složení: Holiš Antonín – starosta, Španihel Rudolf – jednatel, Opálka Michal – velitel, Bambuch Miroslav – pokladník. Dalšími členy byli: Fabián Jan, Ulrych František, Kopečný Josef, Holiš František, Holiš Alois, Mizera Josef, Majer Emil, Opálka Čeněk a Pavlíček Josef. Náhradníky výboru byli: Cibulec Rudolf a Raždík Josef. Na další schůzi 22. 3. 1955 vstoupily do sboru první ženy. Byly to Dobešová Josefka a Ulrychová Marie.

První družstvoKdyž přišla přihláška na okrskovou soutěž do Zašové, bylo nutno začít s nácvikem družstva. Ale jak? Bez výstroje, bez techniky. Požádali jsme bratry z Nového Zubří, aby nám vše potřebné zapůjčili a výcvik mohl začít. Byla to sláva - skončili jsme třetí. První družstvo startovalo v tomto složení: Holiš Antonín, Majer Emil, Bambuch Miroslav, Bambuch Jaroslav, Španihel Čestimír, Mičkal Josef, Španihel Miroslav, Opálka Michal, Mizera Štěpán, Holiš František st.

Zakladatelé sboru věděli, že si musí vychovat své nástupce. V témže roce oslovili školou povinné chlapce a ti byli zvědaví co se bude dít. Mladé dostal na starost Štěpán Mizera, který se v tu dobu oženil. Z prvních mladých hasičů vzniklo družstvo, které jako první úkol dostalo sledovat o žních výmlatová místa. Mladí obdrželi notýsky na zapisování závad a večer co večer se hlásili u Štěpána Mizery na náspě, kde hlásili splnění úkolu. Prvními žáky byli Ulrych Ola, Holčák Jan, Holiš Franta, Bambuch Franta, Mizera Jiří, Jan Pobořil a Pepík Vlk. Již příští rok startovali tito mladí na soutěži v Brankách. První výstroj se skládala z teplákové soupravy, trepek a na hlavách radionky.

Protože náš sbor byl aktivní a jeho činnost byla okresním výborem hodnocena kladně, dostali jsme od něho první hasičskou stříkačku. Byla to PPS 8 i s výbavou, která byla uložena v přívěsu. Byl to na tu dobu velmi dobrý stroj, ale kde jej umístit? První starosta, bratr Holiš, měl prázdnou stodolu a tak bylo rozhodnuto o první hasičárně.

Na návrh hasičů se začalo jednat o postavení nové hasičské zbrojnice. Snaha byla velká, ale stavební odbor ve Valašském Meziříčí nechtěl žádnou veřejnou stavbu na Starém Zubří povolit. Po dlouhých tahanicích se nakonec začala stavět hasičská zbrojnice, spojená i s výstavbou kulturního domu. Byla to brigádnická akce, která začala v roce 1957 a na podzim v roce 1959 byl kulturní dům se zbrojnicí slavnostně otevřen. Bylo to malé, ale bylo to naše. Když jsme obdrželi automobil Tatra 805, tak jsme zjistili, že se nikam nepohneme, proto jsme schůzovali v kulturním domě. V tuto dobu byla schůzová činnost na velmi dobré úrovni.

Soutež na Starém ZubríDružstvo mužů zestárlo a tak bylo v roce 1967 ustanoveno nové družstvo, které vzniklo převážně z bývalých žáků a jeho prvním velitelem se stal Ladislav Svák. Funkci velitele sboru zastával Michal Opálka, který toto družstvo trénoval. Patřilo dlouhou dobu mezi jedno z nejlepších v okrsku. Účastnilo se řady pohárových soutěží na kterých nás doprovázeli fandové, kteří pořádali na tyto soutěže autobusové zájezdy.

Účast byla velmi dobrá i přes to, že náš sbor trápilo auto a motorová stříkačka už byla zastaralá. Když auto vypovědělo službu, přišel na řadu vyřazený traktor, který zajistil naši přepravu. Za pomocí kolegů ze Zubří a okresního výboru jsme taky dostali do užívání nový stroj PPS 12 a místo Tatry jsme dostali Aro 240. Tato technika nám slouží dodnes, jen místo ARA už máme Avii.

Výbor v roce 1983Nastala druhá polovina sedmdesátých let a kulturní dům a hasičská zbrojnice přestala stačit našim potřebám uskladnit techniku a různé pomůcky pro naši činnost. Když se naskytla možnost odkoupení zchátralého domu., aby si hasiči tyto prostory přebudovali na hasičskou zbrojnici, neváhali jsme. Zbourala se stará chalupa a ze zbytků stodoly se postavilo to, co nám slouží k naší spokojenosti dodnes. 23. srpna 1986 došlo k slavnostnímu otevření hasičské zbrojnice.

Náš sbor byl od samotného založení velmi aktivní nejen v oblasti poslání hasičů. Byly to taky brigády pro obec, stavba kulturního domu, obchodu, pomoc při výstavbě školy i sportovního areálu. Pomoc se taky poskytovala brigádnicky při zemědělských pracích v JZD. Pěkné vzpomínky jsou na ruční sečení těžce přístupných ploch.

Naším hlavním posláním je však ochrana majetku a životů našich spoluobčanů. Při požárech zasahovala naše jednotka od svého vzniku mnohokrát. Byly to požáry rodinných domů, hospodářských budov, byly tu lesní požáry. Vzpomenout musíme taky povodně - dostavují se opakovaně a ta poslední v roce 1997 nás stála hodně obětavosti a sil. Nakonec ale zůstanou jen vzpomínky. Při této povodni se k nám přidala řada mladých, kteří nám vydatně pomáhali a nakonec se z nich stali naši členové.

Jako v převážné většině našich obcí, tak se hasiči starají i o kulturní činnost. Patří k ní plesy, taneční zábavy, kácení máje, zájezdy za kulturou a poznáním.

Návšteva z Rosdorfu 2006V roce 1993 uzavřela obec Zubří partnerskou smlouvu s městem Rosdorf a taky zájmové spolky byly vyzvány k navázání družebního styku. Koncem léta téhož roku se uskutečnila první návštěva v tomto německém městě. Náš sbor byl vyzván vysláním svého zástupce. Jako první se zúčastnil tohoto setkání bratr Michal Svak. Od té doby proběhla řada setkání a započala výměna zkušeností mezi hasiči obou měst. Obzvláště mezi mládeží vzniká dobrá spolupráce. Za zmínku stojí stanové tábory našich kolegů v našem areálu.

O prázdninách roku 2005 byla Zuberská mládež pozvána na společný tábor do Německa. Zájezdu se zúčastnilo mnoho dívek, které po návratu měly chuť pokračovat dál a proto bylo založeno družstvo žen. Dohromady se tehdy dalo 12 dívek. Prvními vedoucími se stali Josef Holiš a Marek Mizera.

Clenové 2005V roce 2005 jsme oslavili již 50 let od založení našeho sboru. Za našimi předchůci je vidět velký kus práce ať už pro spoluobčany nebo pro sbor. Je na nás abychom v tom pokračovali. Rádi mezi sebou uvítáme každého kdo by chtěl pokračovat v tradici dobrovolných hasičů na Starém Zubří.

V případě, že považujete některé informace či sdělení za opravdu důležité, můžete je v textu zvýraznit například takto.

Historie projektu

V této části můžete popsat historii Vašeho projektu a co Vás vedlo k nápadu jej realizovat. Je vhodné se také zmínit o důležitých milnících a poděkovat lidem, kteří se na projektu účastnili.

Naši uživatelé

Zde je vhodné popsat, kdo jsou Vaši cíloví uživatelé a proč je právě tento projekt pro ně důležitý. Důležité je Vaše návštěvníky také motivovat, aby se na tyto stránky pravidelně vraceli.